Blog
Usuwanie ósemek to często konieczność, która dotyka wiele osób. Zabieg ten może przynieść ulgę i poprawić komfort życia, jednak warto znać sytuacje, które wymagają takiej interwencji.
Wszczepienie implantu zębowego to coraz bardziej popularna metoda uzupełniania braków w uzębieniu. Zastąpienie utraconego zęba implantem to inwestycja w zdrowie i estetykę jamy ustnej. Poznajmy szczegółowo, jak przebiega ten zabieg.
Noszenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia jamy ustnej. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. W tym artykule przedstawimy, jak powinna wyglądać dieta osób noszących aparat stały.
Zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz codzienna higiena jamy ustnej są kluczowe, aby utrzymać zęby w najlepszej kondycji. Równie istotna jest walka z płytką bakteryjną oraz kamieniem nazębnym. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest płytka bakteryjna, a czym kamień nazębny.
Jednym ze sposobów na skorygowanie wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Jednakże, zanim dojdzie do ich założenia, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy poprzedzające założenie aparatu.
Jednymi z zabiegów wykonanych w gabinecie stomatologicznym są ekstrakcje zębów stałych. Należą do ostateczności, gdy uzębienie nie nadaje się do wyleczenia w inny sposób. Przeczytaj, co może się stać z pozostałym zębami po ekstrakcji jednego z nich.
Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne, to zabiegi stomatologiczne pomagające ocalić zęby, które w innym przypadku musiałyby zostać usunięte. Leczenie kanałowe zębów w nowoczesnym wydaniu może być naprawdę precyzyjne, a przy tym szybkie i bezbolesne. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, jakie są najważniejsze wskazówki do tego, że ząb może wymagać leczenia kanałowego. Zerkniemy też na przebieg leczenia endodontycznego.
Przez wady zgryzu rozumiemy wszelkie nieprawidłowości w budowie narządu żucia, które dotyczą ustawienia zębów oraz relacji między żuchwą i szczęką. Wyróżniamy wady zgryzu poprzeczne, pionowe i pośrodkowe, które znacznie się od siebie różnią, o czym jeszcze opowiemy. W naszym wpisie skoncentrujemy się na tym, jak wady zgryzu mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie – docelowo czasem w naprawdę zaskakujący sposób.
Ząb zatrzymany to nazwa w pełni wykształconego zęba, który nie uległ wyrznięciu w okresie fizjologicznej erupcji. Budowa zęba zatrzymanego jest zwykle prawidłowa, jednak pozostaje on całkowicie lub częściowo w kości szczęki albo żuchwy. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej wieloetapowym procesom wyrzynania się zębów i omówimy, kiedy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym w praktyce.
Leczenie ortodontyczne przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego jest długim procesem, dostosowanym do konkretnej osoby i posiadanej przez nią wady zgryzu. Wiele osób nie wie, że leczenie nie opiera się tylko na założeniu stałego aparatu, który sam prostuje zęby. Całe leczenie poprzedzone jest przygotowaniem planu leczenia, zawierającego wszystkie etapy leczenia, szczegółowo opisane przez lekarza. Na każdej wizycie kontrolnej monitorowane są postępy, a w razie potrzeby wprowadzane są zmiany bądź korekty, pozwalające na uzyskanie dobrego zgryzu i pięknych, prostych zębów.
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł